Evlenirken Doğru Eş Seçimi

Evlenirken doğru eş seçimi yapmak hayat içinde en önemli konulardandır. Peki, doğru eş seçimini nasıl yapıyoruz? Uzmanlar, içgüdüsel olarak, soyun devamı için eş seçimi yaptığımızı söylüyor. Genel olarak, erkekler doğurgan kadınları, kadınlarsa geçimi sağlamayı ilk öncelik olarak alıyorlar.

İnsanlığın içgüdüsel olarak eş seçmesi bilinen bir gerçektir. Genelde, pek çoğumuz yarım kalanları tamamlayan, kendimizi yanında rahat hissettiğimiz, bize göre olumlu olan kişilik özelliği taşıyan özel eş isteriz. Özetle, evleneceğimiz insanın diğer yarımız olmasını isteriz.

Bütün hayatımız boyunca bazı insanlara aşık oluruz. Aşk sırasında duyduğumuz heyecan, tutku, kaygı ve aşırı isteklerimiz bazen aşkın kötü sonuçlanmasına neden olur. Açılan duygusal yaralar ve boşlukları zamanla dolduracak birilerini bulduğumuzda ise, evlenmeye karar veririz.

Aslında evlilikte eş seçiminde olan şey, bizi büyüten insanlara benzer eş seçimidir. Ebeveynlerimize en benzeyen insanlar bize partner olur. Burada olan amaç, çocukluktan itibaren bize duygusal boşluk ve acı yaratan ebeveynlere en benzeyenin seçilerek bu boşlukların kapatılmasıdır. Bu hasarlar tamir edilmek için ideal eş seçimi yapılır. Bu teoriye İmago denilir. Teorinin anlamı, her birey yaralarını saracak eş ister şeklindedir.

Hepimiz çocukluk dönemimizde farkında olmadan yaralanır, incinir ve duygusal hasarlar alırız. Bu hasarları alırken bazılarımız farkında bile olmayız. Yetişkin bir birey olduğumuzda, ebeveynlere benzeyen kişi arayışı başlar. Amaç, yaraları iyileştirmektir. İlk başta hissedilen aşk ve romantizm zamanla yavaşlar ve kişi eşinin gerçek özelliklerini görmeye başlar. Fakat, ebeveynlerin yara açan kişilik özellikleri eşte görülmeye başlanır. Hasarların iyileşmesi beklenirken şimdi yenileri oluşmaya başlar. Böylece kavgalar birlikte gelişir. Bu durumda kavgalar ve değiştirme çabası ortaya çıkar.

Evlendiğim adam ya da kadın bu değil cümlesi sık sık duyulur. Aslında aşkın yavaşlaması ile ortaya çıkan bu durum, değişen kişilerden değil eşlerin birbirine yüklediği değerden kaynaklıdır. Bu noktada eşler birbirlerini değiştirmeye çalışmaktansa, farklı kişilikleri olan insanlar olduklarını kabul etmelidirler. Böylece eşinizin ebeveynlerinize göre daha doğru olan özelliklerini dikkate almalıdır. Böylece eş ile denge mutlaka bulunacaktır.

Bu tarz sorunları olan kişilere evlilik terapisti önerilir. Evlilik terapisinde bu durumlar daha olumlu bir şekilde algılanılarak, duygusal yaralar iyileştirilebilir. Aslında evlilik içinde eşler birbirlerinin yaralarını tamir ederek, mutlu ve huzurlu yaşayabilirler.

Post Author: aykiz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir